×
مبلغ کل خرید : 0تومان

شامپو ضد شوره

شوره سر ظاهری نامطلوب به موها داده و زیبایی را از موها میگیرد و نیز تجربه ناخوشایندی است که اغلب مردم آن را تجربه کرده اند.

شما برای رفع مشکل شوره سر خود می توانید از روش های درمانی چون روش های درمان طبیعی ، ماسک های خانگی ، شامپوهای ضد شوره و محصولات ترمیم کننده مو بهره ببرید.

خارجی ترین سطح پوست انسان به دلیل دارا بودن کراتین مدام در حال بازسازی سلولیست. این فرآیند در تمام سطح بدن انسان در حال وقوع است؛ اما زمانیکه این فرایند در سطح پوست سر انسان بجود آید، پوست های کنده شده از سطح پوست سر روی موها به شکل ذرات قابل مشاهده یا به اصطلاح شوره دیده می شود.

 

شامپو ضد شوره

 

دلایل ایجاد یا تشدید شوره سر

استرس

دکتر لوتیکا سینگ متخصص پوست نیویورک سیتی معتقد است: " استرس می‌تواند هر مشکل پوستی را بدتر کند. استرس سیستم ایمنی شما را مختل می‌کند و می‌تواند یکی از علل شوره سر و تحریک زخم‌ها باشد ".

استرس می تواند تاثیری نا مطلوب بر روی موها از جمله ریزش، خارش، شوره و .. داشته باشد. اگر استرس خود را کنترل نمایید دیگر نیازی به رفع بسیاری از مشکلات خود از جمله درمان ریزش مو، درمان موخوره، درمان شوره سر و ... نخواهید داشت.

برای رفع این مشکل میتوانید تکنیک های تمدد اعصاب را در برنامه روزانه خود بگنجانید، از تاثیر یوگا، تنفس عمیق و پیاده روی در کاهش استرس غافل نشوید.

بی خوابی یا کم خوابی  

وقتی فرد دچار بی خوابی یا کم خوابی شود، به دلیل اختلال در ملاتونین یا هورمون تنظیم‌کننده خواب و بیداری، فرایند جوانسازی و تکثیر سلولها نیز دچار اختلال می گردد. از طرفی بر اثر بی خوابی ترشح کورتیزول (هورمون استرس) نیز افزایش یافته و بر روی تولید کلاژن که از اساسی ترین ساختارهای پوست انسان است، تاثیر منفی میگذارد. و همین می تواند یکی از دلایل ایجاد شوره سر، در اثر بیخوابی باشد.

عدم شست و شوی تمیز موی سر و باقی ماندن چربی های اضافی غیرمفید

دکتر بوردل می‌گوید: " شوره سر زمانی به وجود می‌آید که روغن یا چربی پوست یا عرق روی پوست سر ایجاد شود. دکتر بوردل می‌گوید: شوره سر زمانی به وجود می‌آید که روغن یا چربی پوست یا عرق روی پوست سر ایجاد شود. "

سعی کنید هنگام استحمام موهای خود را کاملا شسته و شامپو را از روی آن کاملا تمیز کنید چراکه شامپوی باقی مانده بری روی پوست سر میتواند منبع تغذیه مخمر برای تولید شوره سر گردد.

تغذیه نامناسب

چربی زیاد بدن یا مو، یکی از مهمترین عوامل ایجاد و افزایش شوره سر میباشد.

در برخی موارد بدون اینکه مطلع باشیم، بعضی از مواد غذایی عامل ایجاد شوره سر هستند. وعده های غذایی که دارای مقدار زیادی چربی هستند، به افزایش چربی بدن و در نتجیه افزایش تولید شوره سر می انجامند. به خصوص اگر مستعد شوره سر هستید، در تغذیه خود و استفاده از مواد چرب دقت لازم را داشته باشید.

همچنین کمبود ویتامین‌های A، C و E در ایجاد یا افزایش شوره سر بی نقش نیستند.

نقش تغذیه را در دیگر مشکلات بدنی خود چون مشکلات پوستی، مشکلات مو مثل ریزش مو جدی بگیرید.

استفاده از کلاه های بسیار تنگ برای پوشش سر

گرما و عدم تماس موها با هوای طبیعی و آزاد، از دلایل تشدید شوره سر است. اگر به پوشش سر خود عادت دارید، هیچگاه از کلاهای تنگ برای پوشش سر خود استفاده نکنید؛ و به جای آن از کلاه یا سال که کمی شل بودن در بین بافت های آن موجود است، استفاده کنید. در این صورت امکان هوارسانی و گردش هوا بین موهای شما نیز وجود خواهد داشت.

واکنش های آلرژيک

گرمی یا سردی هوا و رطوبت آن می تواند بر روی شوره سر تاثیر بگذارید. احتمال اینکه مو سر شما بخاطر تغییر فصل، شوره بزند وجود دارد و نوعی آلرژی و حساسیت مو نسبت به هوای در حال تعییر اطراف خود مربوط می شود.

استفاده بیش از حد از مواد آرایشی مو مثل اسپری یا ژل مو

استفاده از روغنهای حالت دهنده مو، به دلیل اینکه منبعی از چربی هستند، باعث افزایش شوره سر می شوند. دلیل این امر این است که مخمر ها که عامل ایجاد شوره سر هستند از چربی های تغذیه میکنند.

پس اگر دوست دارید از شر شوره سر رهایی یابید، استفاده از مواد آرایشی مو را کنار گذاشته و به سلامت پوست موی خود اهمیت دهید .

 

درمان شوره سر

 

شامپو ضد شوره

 

استفاده از سرکه سیب برای درمان شوره سر

مقداری سرکه سیب و آب ولرم را با هم مخلوط کنید. نسبت سرکه به آب باید با هم برابر باشند. پس از شستن موها، مقداری از این مخلوط را روی پوست سر خود ریخته و به مدت 3 الی 5 دقیقه ماساژ دهید. سپس اجازه دهید 10 الی 15 دقیقه روی پوست سر شما مانده و سپس موهای خود را آبکشی کنید.

لیمو

لیمو با کاستن چربی میتواند به درمان شوره سر شما کمک کند.

پس از استحمام مقداری آبلیمو روی کف سر ریخته و به آرامی به مدت 2 دقیقه ماساژ دهید. سپس موهای خود را شسته و خشک کنید.

جوش شیرین

پوست سر خود را با مقداری جوش شیرین به آرامی و ملایمت ماساژ دهید. سپس موهای خود را تمیز کنید.

این روش را هفته ای دوبار امتحان کنید و تاثیر آن را بر کاهش شوره سر خود ببینید.

نمک

درمان شوره سر با استفاده از نمک یکی از راحتترین راهها برای درمان خارش و شوره سر است.

قبل از استحمام مو پوست سر خود را با مقداری نمک به آرامی ماساژ داده و سپس با یک شامپوی ملایم موهای خود را بشویید.

شنبلیله

شنبلیله به علت خاصیت ضد قارچی باعث کاهش تغذیه مخمر ها و از این طریق سبب کاهش شوره و خارش سر می شود.

دو الی سه قاشق غذاخوری تخم شنبلیله را در آب گرم بریزید و بگذارید یک شب بماند، سپس مقداری ماست کم چرب به آن اضافه کرده و در مخلوط کن این مواد را با هم ترکیب کنید و بری روی موها و پوست سر بمالید.

پس از 30 دقیقه موهای خود را شسته و خشک نمایید.

آسپرین

آسپیرین به علت دارا بودن اسید سالیسیلک که در بسیاری از شامپوهای ضد شوره دیده می شود، سبب کاهش شوره پوسته سر می گردد.
برای کنترل و کاهش پوسته سر می توانید از آسپیرین پودر شده در شامپوی خود استفاده کنید. بگذارید این شامپو که مخلوطی از آسپیرین را در خود دارید، دو الی سه دقیق روی پوست سر شما بماند و سپس موهای خود را آبکشی کنید.

شامپو ضد شوره

شامپوهای ضد شوره، با دارا بودن اسید سالیسیلک، از پوسته پوسته شدن کف سر جلوگیری میکنند و در نتیجه شوره سر را نیز کاهش میدهند.

همچنین وجود ماده ای به نام ایکتیول در شامپو ضد شوره به لایه برداری و کاهش خارش پوست سر کمک میکند.

پنجشنبه ۱۹-۰۷-۱۳۹۷
برچسب ها:

دسته‌ها