×
مبلغ کل خرید : 0تومان

برای درمان ریزش مو چه کنیم؟

تمامی بدن انسان چیزی حدود 5 میلیون تار مو دارد که پوست سر، تعدادی نزدیک به 1000 تا 10500 از این مو ها را دربرمی گیرد. ریزش تعداد 70 الی 100 تار مو در طول روز طبیعی تلقی می شود و برای هر فردی با یک بدن عادی، کاملا طبیعی است. اما اگر ریزش موها چیزی بیشتر از 100 تار مو در روز باشد، در این زمان است که ریزش مو یا ریزش موی غیرطبیعی شروع می شود.

 

 

عوامل ریزش مو

همانگونه که گفتیم؛ ریزش مو در روز بیش از 100 تار غیرطبیعی تلقی می شود. اما دلایل این ریزش غیر طبیعی چه می تواند باشد؟ آیا عوامل محیطی و عوامل ژنتیکی نیز در ریزش مو دخیل هستند؟ برای درمان ریزش مو چه کنیم؟

در ادامه به این سوالات پاسخ داده و عوامل ریزش مو را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

ژنتیک

به طور کلی نمی توان نقش ژن به ارث رسیده از پدر یا مادر و یا اجداد را در طبیعت بدن انسان نادیده گرفت. ژنتیک در ریزش موی انسان نیز بی تاثیر نیست.

طاسی سر یا نازک شدن ارثی مو، یکی از شایع ترین نوع کم مویی و ریزش مو در افراد، به خصوص در مردان است.

ریزش موی ژنتیکی در افراد، با بالاتر رفتن سن افراد نیز افزایش می یابد و تعداد تار موهای سر را به شدت کاهش می دهد. این ریزش ممکن است از دو طرف کناره سر، جلوی پیشانی و یا ریزش از فرق سر خود را نشان دهد.

عوامل محیطی

محیطی که انسان در آن زندگی می کند، می تواند بر بدن انسان عوامل مخرب یا سازنده داشته باشد. این مسئله بر روی موی انسان هم بی تاثیر نیست. عوامل محیطی و خارجی چون آلودگی هوا، نور آفتاب، گرما یا سرمای شدید می تواند با تاثیر گذاری بر ریشه مو موجب ریزش موب سر انسان گردد.

کمبود پروتئین بدن

کمبود پروتئین بدن می تواند یکی از دلایل ریزش مو باشد. اگر بدنتان به مقدار کافی پروتئین دریافت نکند، ممکن است با توقف پروتئین مو، پروتئین مورد نیاز بخش های دیگر بدن را جبران نماید که همین امر موجب شروع یا تشدید ریزش موی شما خواهد شد.

پس برای جلوگیری از این اتفاق ناخوشآیند، بهتر است به میزان کافی پروتئین مصرف نمایید تا هم برای بخش های مورد نیاز بدن خود پروتئین لازم را تامین نمایید و هم از ریزش موهای خود جلوگیری کنید.

کم کاری غده تیروئید

بیماری های تیروئید بیشتر در زنان شایع تر است و میلیونها انسان از جمله زنان از مشکلات تیروئیدی رنج می برند.

اگر غده تیروئید موجود در بدن، مقدار کمی هورمون تیروئید تولید کند، به طوریکه نیاز بدن را رفع نکند، به آن کم کاری غده تیروئید گفته می شود. همچنین اگر بیش از اندازه مصرف بدن، هورمون تیروئید تولید گردد، به آن پرکاری غده تیروئید گفته می شود.

هورمون تیروئید مسئول تنظیم متابولیسم بدن، ضربان قلب و حالت های روحی انسان است و کم کاری یا پر کاری غده آن می تواند بر بخش های زیادی از بخش همچون مو تاثیر گذاشته و ریزش مو را افزایش دهد.

کمبود آهن به خصوص در زنان

کمبود آهن بدن می تواند از عوامل شایع ریزش مو باشد. اگر به اندازه مورد نیاز بدن آهن مصرف نکنید، عوامل سوئ آن در بخش هایی از بدن همچون کم شدن گلبولهای قرمز خون، خستگی مفرط، رنگ پریدگی و حتی ریزش مو آشکار خواهد شد.

برای جلوگیری از این پیشامد می توانید مواد غذایی با مقدار آهن بالا همچون گوشت گوساله، ماهی، سبزیجات، حبوبات و غلات استفاده کنید. علاوه بر این می توانید قرص آهن را به صورت آماده از داروخانه ها تهیه و مصرف نمایید.

 

ریزش مو در زنان

ریزش مو در زنان و مردان می تواند بسته به عوامل بدنی و جنسیتی و نیز هورمونها متفاوت باشد. از دلایل ریزش موی زنان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

یائسگی

بسیار از زنان با نزدیک شدن به مرز 50 سالگی، دچار کم پشتی مو یا ریزش مو می گردند. زیرا تا آن زمان که هورمون های مسئول که تا به این سن به رشد موی بدن و نیز موی سر کمک می کردند، با نزدیک شدن به یائسگی کاهش یافته و همین باعث ریزش موی زنان می گردد.

انواع بیماری های شایع

برخی از بیماری ها چون کم کاری یا پر کاری غده تیروئید، دیابت، لوپوس، کم خونی،سندرم تخمدان پلی کیستیک، روش های مختلف درمانی سرطان و ... از جمله بیماری هایی هستند که می توانند از طرق مختلف بر رشد و رویش مو تاثیر منفی گذاشته و سبب ریزش مو گردند.

ریزش مو در زنان باردار

تغییرات زیاد و چالش های فراوان در دوران بارداری برای مادران بسیار زیاد است و این چالش ها و تغییرات می تواند تاثیراتی بر بدن مادر از جمله ریزش موها داشته باشد.

ریزش مو درباره بارداری معمولا پس از دوره بارداری شروع  می گردد، زیرا مقدار تار موهایی که باید در این دوره از بارداری مادر می ریخت، در طی این چرخه نه ماهه روی پوست سر باقی می ماند و پس از اتمام دوره بارداری ریزش این تار موها شروع می گردد. با این اوصاف، ریزش مو پس از بارداری آنقدر نمی تواند شدید باشد که سبب نگرانی گردد اما می توان با روش های چون ورزش، تغذیه مناسب و رسیدگی به موها پس از زایمان به کاهش ریزش موها کمک کرد.

 

ریزش مو در مردان

ریزش مو در مردان عوامل زیادی می تواند داشته باشد، اما همانطور که گفته شد، ژنتیک یکی از مهمترین عوامل در ریزش موی مردان محسوب می شود. از عوامل دیگر ریزش مو در مردان نیز می توان موارد زیر را نام برد:

 

 

هورمونها

دی هیدرو تستسترون یا DHT هورمونی، در رابطه با هورمون تستسترون در مردان است که مسئول راه اندازی روند کچلی یا ریزش مو در مردان است! این هورمون زمانی به وجود می آید که هورمون تستسترون نسبت به آلفا ردوکتاز واکنش نشان دهند. پس از ساخت دی هیدرو تستسترون، فولیکول های مو در معرض DHT قرار گرفته و شروع به کوچک شدن می کنند. این روند کوچک شدن فولیکول های مو به قدری پیش می روند که نازکتر و کوتاه تر شده و سپس به طور کلی رشد این موها متوقف می گردد.

کلاهای ایمنی کوچکتر از سایز سر

کلاه های ایمنی مورد استفاده در محل کار، اگر تنگ نباشد، مناسب با سیز سر باشند و با موی سر اصطکاک ایجاد نکنند، مشکل آنچنانی در ریزش مو به وجود نمی آورند.

پس در استفاده از هر نوع کلاهی و کلاه های ایمنی سایز آن را برای جلوگیری از ریزش مو، یا ایجاد شوره مو در نظر داشته باشید.

سیگار

استفاده از سیگار در بین مردان رایج تر است تا زنان و همین می تواند دلیلی باشد بر ریزش موی مردان.

سیگار با محدود کردن گردش خون به فولیکول های مو و از بین روفتن آنها می تواند در ریزش مو نقشی بلند بالا داشته باشد.

علاوه بر موارد ذکر شده، بیماری هایی چون تیروئید علاوه بر اثر گذاری بر ریزش موی زنان، می تواند بر روند ریزش موی مردان نیز تاثیر داشته باشد.

 

برای درمان ریزش مو چه کنیم؟ 

 

 

حالا که با عوامل ریزش مو آشنا شدیم، می توانیم با رعایت برخی نکات و برخی درمانها از ریزش آنها کاسته و یا جلوگیری نماییم. در ادامه به برخی از این روش های اشاره ای خواهیم داشت:

استفاده از آلوئه ورا برای درمان ریزش مو

شاید شما هم در مورد تاثیر زیاد آلوئه ورا در درمان پوست شنیده باشید. بله صحیح است! آلوئه ورا نه تنها پوست صورت و دست را شاداب و سالم نگه میدارد، بله در سلامتی و شادابی پوست سر نیز موثر است. آلوئه ورا با گرفتن چربی اضافی پوست سر، درمان پوست سر آسیب دیده و تامین محیطی سالم برای رشد موها، از ریزش مو ها می تواند جلوگیری کند.

معجزه آب پیاز برای درمان ریزش مو

یکی از دلایل ریزش مو می تواند کمبود گوگرد مو باشد. پیاز با دارا بودن مقدار زیادی گوگرد، با افزایش گردش خون در موهاو رشد کلاژنها، می تواند گوگرد مورد نیاز برای رویش و رشد موها را تامین نماید. همچنین گوگرد موجود در آب پیاز می تواند برای مقابله با طاسی خود را به عنوان یه درمان فوق العاده نشان دهد.

تاثیر روغن رزماری بر ریزش مو

روغن رزماری با خاصیت ضدعفونی کنندگی خود می تواند عفونت های پوستی سر و شوره سر را درمان کند و از این طریق به کاهش ریزش مو کمک نماید. اگر روغن رزماری را مستقیما روی پوست سر خود بمالید، تاثیر آن را پس از مدت کوتاهی بر کاهش ریزش مو و همچنین رویش مجدد موهای خود مشاهده خواهید کرد.

استفاده از شامپو های ضد ریزش مو

برای انتخاب شامپوی مناسب، نوع مو بسیار مهم است. اگر شما جنش موی خود را شناخته و مواد پاک کننده و آرایشی مناسب با موی خود را استفاده کنید، قطعا در روند ریزش موی خود تاثیر منفی خواهید گذاشت.

شامپوی های ضد ریزش مو با دارا بودن روی و عصاره Sabal جهت جلوگیری از ریزش مو، ویتامین F , B5 جهت تغذیه و تقویت مو، ویتامین E و B5 جهت حفظ رطوبت مو و جلوگیری از اثرات زیان آور رادیکالهای آزاد در ریزش موی شما نقش بسزایی خواهند داشت.

شنبه ۲۱-۰۷-۱۳۹۷
برچسب ها:

دسته‌ها